• Patrón školy

• Tasovice -Viedeň 2001

• Druhýkrát po stopách sv. Klementa Mária Hofbauera

Tasovice - Viedeň 2001

Tento výlet si pamätám "fakt" dobre, ale digitálny fotoaparát sme ešte stále nemali, tak fotiek je ešte stále málo. Bol december 2001. Piatok skoro ráno. Začiatok cesty sa vyvíjal ako-tak dobre, zima primeraná ročnému obdobiu, učiteľov už bolo viac, ale ešte stále dosť žiakov, ktorí chceli vidieť pôsobiská Klementa Hofbauera. Pamätám si prítomnosť redemptoristov, napr. pátra Václava, takže duchovnú stránku výletu sme mali poistenú.

Do Tasovíc sme dorazili poobede. Viem, že sme mali svätú omšu, možnosť svätej spovede, dokonca sme hrali na orgáne a spievali, ale či to bolo vo farskom kostole, alebo v kostole sv. Klementa Hofbauera, tak to si už nepamätám. Miestni (asi redemptoristi) nás pozvali na čaj, dobre nám padol, lebo akosi sme zaznamenávali stále väčšiu a väčšiu zimu. Ubytovanie sme zohnali v Znojme a ráno sme vyrazili do Viedne.

Spoločná fotografia účastníkov - kostol sv. Klementa Hofbauera v Tasoviciach

Existuje aj takýto záber, sme niekde v Znojme na večeri

Nešli sme rovno do Viedne, ale do Bratislavy, lebo odtiaľ nás vyzdvihol autobus s viedenským šoférom a slovenským sprievodcom (bolo to dohodnuté cez cestovku). Autobusom sme krúžili po Viedni, veľa sme videli, sem-tam sme vystúpili a poprechádzali sa, sprievodca bol zaujímavý, fundovaný... Potom sme istý čas pobudli v kostole Maria am Gestade, boli sme aj v múzeu a aj tam si pamätám, že nás pohostili  čajom, je to kostol redemptoristov, tak pravdepodobne to bolo v ich kláštore. Pred večerom sme išli navštíviť tradičné viedenské vianočné trhy. Všetko krásne, ligotavé, vyzdobené, strašili nás des masky, ale ešte viac neskutočná zima, opäť prituhlo a to už bolo čoraz viac neznesiteľnejšie. Pýtali sme sa domov.

To je jediná fotografia, ktorú máme z Viedne 2001, Dóm sv. Štefana

Viedenský autobus bol fajn, vyhriaty, takže cesta do Bratislavy ubehla rýchlo, ale potom nastalo vytriezvenie - bolo treba nasadnúť do nášho autobusu, ťažko povedať, že to bol autobus, skôr mraznička s mínus 18 stupňami. Hrôza. Ešteže sme sa zastavili v bratislavskom nemenovanom nákupnom centre a ešte dve hodiny normálne žili, potom sme zaliezli do mrazničky, bolo už 22,00, zostali sme oblečení vo vetrovkách a v kabátoch, pozakrúcali sme sa do diek, kto mal a vyrazili sme v ústrety domovu. Priznám sa, nepamätám si nič, bola som unavená a zaspala som, cestu som registrovala až od Popradu. Domov sme došli asi tak o piatej ráno a teplomer ukazoval -22 0C.  Tak to sú moje spomienky na Tasovice a Viedeň 2001.